Pierwsza pomoc psychologiczna – czym jest i jak może wyglądać?

Trzy kobiety siedzące w kręgu. Jedna z nich odwrócona plecami, druga siedzi zasłuchana z głową opartą na dłoni, trzecia spogląda w podłogę. Terapia grupowa. Ilustracja do artykułu Pierwsza pomoc psychologiczna - czym jest i jak może wyglądać?

Pierwsza pomoc psychologiczna – co to takiego?

Pierwsza pomoc psychologiczna to coś, czego powinno się uczyć tak samo, jak pierwszej pomocy przedmedycznej. Może jej bowiem udzielić każdy, kto wie jak i czuje się na siłach.

Co robić, gdy potrzebna jest pomoc psychologiczna?

Pierwszym krokiem pierwszej pomocy psychologicznej jest zauważenie, że z drugą osobą dzieje się coś niepokojącego. Można zauważyć, że jest osowiała, przygnębiona czy wręcz płaczliwa. Z drugiej strony, możliwe są zupełnie przeciwne sygnały – jest nadmiernie wesoła i entuzjastyczna. Generalnie przy każdej drastycznej zmianie zachowania u znanej nam osoby warto być czujnym.

Po drugie, pomoc psychologiczna to również nawiązanie rozmowy – początkowo nawet zwykłej: o pogodzie, pracy zawodowej czy otaczającej nas rzeczywistości. Warto dać drugiej osobie przestrzeń do mówienia. Dodatkowo można wtrącić mimochodem, że jakby chciała pogadać, to jesteśmy i z chęcią to zrobimy.

Trzecim krokiem jest faktyczne wysłuchanie. Jeżeli osoba potrzebująca pierwszej pomocy psychologicznej faktycznie będzie chciała z nami rozmawiać, to warto jej wysłuchać z uwagą. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie stwierdzeń typu: „Widzę, że jest ci trudno” lub „Rozumiem twoje zdenerwowanie”.

A jeśli taka forma pomocy psychologicznej to za mało…

…warto zastosować czwarty krok, czyli ewentualne przekierowanie do specjalistów. Bardzo prawdopodobne, że problem osoby, z którą rozmawiamy wymaga interwencji specjalistycznej – psychologa, psychoterapeuty czy nawet psychiatry. Jednak to bardzo trudna decyzja, nie jesteśmy specjalistami, nie potrafimy podjąć decyzji, czy danej osobie jest potrzebna psychoterapia, czy wsparcie psychologiczne. Oczywiście jeżeli znamy specjalistę, z którym świetnie nam się współpracowało albo słyszeliśmy pozytywne opinie, można go polecić.

Na mojej stronie znajdziesz wpis, w którym staram się odpowiedzieć na pytanie Jak wybrać odpowiedniego specjalistę. Jednak nie róbmy tego „na siłę”.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o pierwszej pomocy psychologicznej koniecznie przeczytajcie mój artykuł napisany dla portalu RocketSpace.

 

Inne artykuły

Kontakt

Skontaktuj się, aby rozwiać wątpliwości
i odpowiedzieć na najważniejsze pytania