Diagnoza
Diagnostyka psychologiczna polega na badaniu Pacjenta odpowiednio dobranym zestawem testów psychologicznych. Zazwyczaj wygląda to tak, że przeprowadza się szczegółowy wywiad i na jego podstawie określa hipotezy i wybiera narzędzia. Tym sposobem psycholog jest pielęgniarka i analitykiem medycznym w jednym – pobiera materiał do badań, analizuje i przygotowuje na ich podstawie opinię psychologiczną.
Z opinią psychologiczna idziemy do psychiatry. Diagnozę medyczną stawia lekarz – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto jednak, by robił to na podstawie badań, w przypadku psychiki na podstawie badań psychologicznych.
Nie ma zestawu badań psychologicznych, który pasuje dla każdego, więc warto najpierw umówić się do specjalisty na konsultację, by dobrać odpowiednie dla nas narzędzia.
Przeprowadzam testy diagnostyczne m.in. w kierunku ADHD dorosłych (DIVA 5.0) i dzieci (Conners), diagnozy zaburzeń osobowości (SCID-5-PD), diagnozy spektrum autyzmu (ADI-R), diagnozy zaburzeń lękowych (STAI) czy inteligencji (Stanford-Binnet 5). Wszystko po to, żeby w porę rozpoznać takie zaburzenia psychiczne jak m.in. ADHD, autyzm, depresję, zaburzenia lękowe, schizofrenię czy osobowość borderline itp. Przede wszystkim jednak uważnie słucham i wykorzystuję znane mi narzędzia, by pomóc.
DIAGNOZA ADHD
- zaburzenia koncentracji uwagi
- łatwość rozproszenia
- prokrastynacja
- impulsywność
- nadaktywność
- problem z usiedzeniem w miejscu
DIAGNOZA BORDERLINE
- niestabilność emocjonalna
- agresja
- samouszkodzenia
- skłonność do natręctw
- napady gniewu
- problemy z odżywianiem
DIAGNOZA AUTYZMU
- nieprawidłowości w zakresie komunikacji społecznej
- powtarzane wzorce zachowań i aktywności
- niedostateczne interakcje społeczne
- nadmierne przywiązanie do rutyny
- ograniczone zainteresowania
- zabawa funkcjonalna