Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?
Oto jest pytanie…
Jeszcze do niedawna wydawało mi się, że takich tekstów nie trzeba pisać. Miałam (jakże mylne wrażenie), że to oczywiste. Nie chciałam marnować czasu Czytelników, przypominając im definicję słowa „psycholog”. Jednak coraz częściej zdarza się, że osoby, które przychodzą do mojego gabinetu nie do końca powinny w nim być. Zawsze się cieszę, że są i wykonały pierwszy krok, żeby lepiej żyć, jednak zmuszona jestem przekierować je dalej. Zastanawiasz się, jak poznać, że potrzebna jest pomoc psychologiczna? Przeczytaj mój artykuł: Pierwsza pomoc psychologiczna.
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog – to ja! Czyli, w skrócie mówiąc, skończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia. Obszarem moich działań jest diagnoza psychologiczna – przeprowadzam badania psychologiczne i wystawiam na ich podstawie opinie. Ponadto, psychoedukacja – uczę, jak radzić sobie z objawami różnych zaburzeń, np. ADHD lub z problemami dnia codziennego: atakami paniki czy nadmiernym stresem. Jako psycholog zajmuję się również terapią psychologiczną, czyli pomagam pracować nad niską samooceną, zaburzeniami snu, czy nadmiernym perfekcjonizmem. Na koniec, udzielam również wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
Psychoterapeuta – kto to taki?
Część Pacjentów powinna natomiast trafić do psychoterapeuty, który skończył 4-letnią szkołę psychoterapii, a najlepiej wcześniej też studia magisterskie na kierunku psychologia. Psychoterapeuci zajmują się: psychoterapią, podczas której przepracowuje się problemy z emocjami, schematy występujące w naszym życiu, mechanizmy wyniesione z dzieciństwa, uczy się jak poprawnie tworzyć relacje czy otrzymuje narzędzia do poradzenia sobie z zaburzeniami depresyjnymi oraz zaburzeniami lękowymi.
Kiedy udać się do psychiatry?
Trzecim specjalistą działającym w sektorze zdrowia psychicznego jest psychiatra. Co najważniejsze – psychiatra jest lekarzem, czyli osobą, która ukończyła 6-letnie studia medyczne. Zajmuje się diagnozą i leczeniem farmakologicznym zaburzeń i chorób psychicznych.
Kogo wybrać?
Co istotne, najlepszym sposobem jest, by trzech specjalistów ze sobą ściśle współpracowało: lekarz stawia diagnozę na podstawie przeprowadzonych przez psychologa badań, a potem włącza leczenie farmakologiczne i kieruje Pacjenta na terapię do psychoterapeuty. Zdarzają się jednak przypadki, gdy psycholog jest również psychoterapeutą, a zatem może zarówno przeprowadzić badanie diagnostyczne, jak i poprowadzić psychoterapię. Także część lekarzy-psychiatrów ukończyło szkoły psychoterapeutyczne i mogą zarówno postawić diagnozę, wdrożyć leczenie farmakologiczne, jak i poprowadzić psychoterapię. Warto to jednak dokładnie sprawdzić. Specjaliści najczęściej w swoich opisać dokładnie podają swoje wykształcenie i ukończone kursy.
Po więcej wskazówek zapraszam na mój Instagram.
Dzięki, że jesteś!
Psycholog Paulina Pietrzak