ADHD a ADD – czym się różnią?

Ilustracja przedstawia stos książek. Na szczycie otwarta książka z uniesionymi kartkami. W tle regały z książkami. Ilustracja wykorzystana do artykułu ADHD a ADD - czym się różnią?

ADD to podtyp ADHD.

…to wersja dla niecierpliwych. W porządku, ale co, gdy chcę zgłębić ten temat? Zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu.

Pomysł na tekst, jak zazwyczaj, podsunęli mi sami Pacjenci, chcąc się zapisać na diagnozę ADD. Natomiast ADD to po prostu nieużywana już nazwa ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi. Więcej o podtypach ADHD możecie przeczytać w tym wpisie.

Jak wygląda ADD?

ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi objawia się głównie problemami z koncentracja uwagi. Co to oznacza w praktyce? Na przykład: błędy z nieuwagi, szybkie rozpraszanie się, wzmożona reakcja na bodźce, zamyślanie się. Ponadto, mówiąc ogólnie – sprawianie wrażenia, jakby się nie słuchało, trudności ze stosowaniem się do podanych instrukcji, problemy z organizacją zadań i aktywności. Do tej wyliczanki zalicza się również prokrastynacja, czyli odkładanie zadań do zrobienia na później. Co ważne – objawy muszą wystąpić przed 12 rokiem życia i muszą zaburzać codzienne funkcjonowanie Pacjenta.

Jak się diagnozuje ADD?

Diagnoza ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji wygląda tak jak każda diagnoza ADHD. Na początek warto udać się do psychologa, by przeprowadził pogłębiony wywiad i test diagnostyczny w kierunku ADHD. Najczęściej jest to DIVA 5.0, jednak doborem testów zajmuje się specjalista w zależności od objawów, jakie u Pacjenta zaobserwuje. Pamiętaj, nigdy nie diagnozuj się samodzielnie! Z wystawioną na podstawie badań opinią psychologiczną należy pójść do lekarza psychiatry, by ten na jej podstawie postawił ostateczną diagnozę. Jeśli masz wątpliwości, czy warto się diagnozować – przeczytaj ten wpis.

Mam ADD – co zrobić?

Po pierwsze docenić fakt, że został podjęty wysiłek i już jest oficjalna diagnoza. Z ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi pracuje się dwutorowo: zarówno farmakologiczne, jak i terapeutycznie podczas psychoedukacji czy psychoterapii ukierunkowanej na radzenie sobie z objawami ADHD. Warto zatem po prostu pójść do osoby, która na ADHD się zna, żeby oceniła jaka forma pracy jest dla danej osoby najlepsza.

Dzięki, że jesteś!
Po więcej zapraszam na mój Instagram.
Psycholog Paulina Pietrzak

Kontakt

Skontaktuj się, aby rozwiać wątpliwości
i odpowiedzieć na najważniejsze pytania