Stereotypowo wydaje nam się, że ADHD mogą mieć tylko dzieci, a tak w ogóle to już tylko chłopcy. Niegrzeczni, rozwrzeszczani i biegający w kółko. Jednak ADHD to zaburzenie neurorozwojowe, na które składa się całe spektrum objawów: nadaktywność, ale także problemy z koncentracja uwagi, problemy z emocjami i impulsywność.
Co to znaczy mieć ADHD?
Prawda jest taka, że u każdego Pacjenta znaczy to coś zupełnie innego. Ile osób z diagnozą – tyle ADHD. Dlatego jest to tak trudne diagnostycznie zaburzenie. Jednak część objawów jest wspólna: wrażliwość na bodźce zewnętrzne, problemy z relacjami, impulsywność w różnych sferach życia, czy natłok myśli. Tak więc mieć ADHD dla każdego oznacza trochę coś innego. Temat typowych błędów z nieuwagi poruszam w tym wpisie.
Co oznacza skrót ADHD?
ADHD to skrót od angielskiego Attention Deficit Hyperactivity Disorder, co dokładnie oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
Co chwila dręczy mnie ADHD
Piosenka z „Discorobaczków” mimo, że jest żartobliwa to ma w sobie trochę prawdy. ADHD jest dla Pacjentów po prostu męczące. Chcą napisać pracę dyplomową i nie mogą. Nie są w stanie zapanować nad swoją przestrzenią, czas przelatuje im przez palce, a co najgorsze cały czas towarzyszy im natłok myśli – jakby radio grało na drugim kanale. I jeszcze ta dziewczyna cały czas zwraca uwagę, żebym nie machał nogą. „ADHD co chwilę dręczy mnie, ADeeeHaaaaDee-eee”.
Co to ADHD?
Teraz przechodząc do konkretów ADHD to zaburzenie neurorozwojowe dotyczące aż 11% naszego społeczeństwa – to naprawdę bardzo dużo. Czego dotyczy?
Pacjenci często nie są w stanie skupić się na pracy zawodowej czy innych aktywnościach lub popełniają błędy wynikające z nieuwagi. Zdarza się, że sprawiają wrażenie, jakby nie słuchali co się do nich mówi. Dodatkowo mają problemy z dokończeniem powierzonych im zadań. Często Pacjenci mają trudności z organizacją zadań i aktywności i niechętnie angażują się w zadania wymagające od nich dłuższego wysiłku umysłowego. Ponadto ADHDowcy bardzo często rozpraszają się pod wpływem bodźców zewnętrznych, a wręcz zapominają o codziennych sprawach.
Pacjenci z ADHD często wiercą się lub wykonują niespokojne ruchy, trudno im usiedzieć w miejscu. Mają trudności w sytuacjach nieformalnych, wymagających spokojnego zachowania. Zdarza się, że zbyt dużo mówią, przerywają innym i mają trudności z czekaniem na swoją kolej.
Co oznacza ADHD?
Dla Pacjenta diagnoza ADHD zazwyczaj oznacza sporą ulgę. Bardzo często w gabinecie słyszę, że wreszcie połączyły im się puzzle z wcześniejszego życia i się po prostu od siebie odczepili. Bo ADHD dla osoby, która z nim żyje jest bardzo trudne. Wydaje się, że cały czas nawalamy, bo przecież chcemy się nauczyć, a nie wchodzi. Chcemy zacząć robić ta prezentację wcześniej, a się nie da. Chcemy słuchać co do nas mówi przyjaciółka, a po 2 minutach po prostu odlatujemy.
ADHD co robić?
Pracować! To jest najlepszy aspekt ADHD, że można z nim bardzo skutecznie pracować. Najczęściej po otrzymaniu diagnozy psychiatra zaleca odpowiednią farmakologię i psychoedukację lub psychoterapię ukierunkowaną na objawy ADHD. Ja osobiście polecam najpierw pójść na psychoedukację, gdzie razem ze specjalistą zajmiemy się poradzeniem sobie z głównymi objawami ADHD. Natomiast później jak Pacjent ma potrzebę i ochotę zawsze warto pójść na psychoterapię by pracować nad naszymi schematami czy emocjami.