Skuteczne sposoby na natłok myśli

Kobieta z rękami założonymi za głowę próbuje znaleźć sposoby na natłok myśli.

Czujesz się czasem tak, jakby w twojej głowie nieustannie grało radio? Albo jakby twoje myśli podróżowały zatłoczoną autostradą? A gdyby twoja głowa była przeglądarką internetową, to miałaby otwartych stanowczo za dużo zakładek? Uwaga! To może być natłok myśli.

Czym naprawdę jest natłok myśli?

Natłok myśli, nazywany niekiedy gonitwą myśli, jest zaburzeniem toku myślenia. Polega on na krążeniu wokół nadmiernej liczby tematów naraz i częstym przeskakiwaniu między nimi. Często jest on połączony z nawracającymi negatywnymi myślami. 

Opisane powyżej objawy potrafią być bardzo męczące i na dłuższą metę szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Na szczęście, osoby ze skłonnością do natłoku myśli, nie są na niego nieodwracalnie skazane. Wystarczy nad tym odpowiednio popracować.

Dlaczego warto pracować nad nawracającymi myślami?

Nawracające myśli mają negatywny wpływ na nasze myślenie, uczucia i zachowanie. Gdy wpadamy w ich spiralę, zapętlamy się niczym w błędnym kole, w którym skutki nakładają się na siebie, jeszcze bardziej przeszkadzając w życiu codziennym.

Overthinking, czyli nadmierne myślenie, często prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych i emocjonalnych. Osoby, które cierpią na ten problem, często wpadają w pułapkę ciągłego analizowania tych samych sytuacji, co prowadzi do paraliżu decyzyjnego i utrudnia funkcjonowanie na co dzień.

Co z tym zrobić?

Poniżej prezentuję 4 sprawdzone sposoby na natłok myśli. Pamiętaj jednak, że często natłok myśli (inaczej: overthinking) to tylko jeden z objawów informujących, że czas zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Samodzielne stawianie sobie diagnozy może być ryzykowne, dlatego najlepiej zrobić to wspólnie ze specjalistą.

Skuteczne sposoby na natłok myśli – poznaj konkretne techniki

  1. Świadomość. Pierwszym krokiem w zwalczaniu overthinkingu jest świadomość tego, kiedy się pojawia. Zauważanie momentów, gdy nasze myśli wpadają w spiralę negatywnego myślenia, pozwala nam przerwać ten proces. By sobie to ułatwić, możesz np. zapisywać w notesie lub kalendarzu momenty, w których zauważasz u siebie natłok myśli. Następnie warto przeanalizować, czy sytuacje te miały na przykład podobne okoliczności/czas/miejsce.
  2. Praktyka Mindfulness. Mindfulness, czyli uważność, polega na skupieniu uwagi na teraźniejszym momencie. Innymi słowy, jesteśmy tu i teraz. Ćwiczenia mindfulness, takie jak medytacja i głębokie oddychanie, pomagają uspokoić umysł i zmniejszyć natłok myśli. Naprawdę warto spróbować, gdy wpada się w spiralę myśli!
  3. Zapisywanie Myśli. Kolejny sposób na natłok myśli to przelewanie ich na papier. Może pomóc nam uporządkować „bałagan w głowie” i spojrzeć na niego z szerszej perspektywy. Prowadzenie dziennika lub zapisywanie myśli w chwili, gdy się pojawią, może być również przydatne w zatrzymaniu spiralnego myślenia i odzyskaniu kontroli.
  4. Racjonalizacja Myśli. Zamiast ciągle analizować problem lub myśleć tylko o tym, że on istnieje, skupmy się na przyjrzeniu się mu. Zobaczenie go z różnych stron, a także znalezienie innej perspektywy, może pomóc nam przerwać spiralę myślenia i skierować naszą uwagę na konstruktywne kroki.

Daj sobie pomóc – zapisz się na warsztat praktyczny

Overthinking może być wyzwaniem dla wielu z nas. Jednak istnieją skuteczne strategie, które możemy zastosować, aby zatrzymać natłok myśli, gdy już nam się przytrafia. Świadomość, praktyka mindfulness, zapisywanie myśli, ustalanie limitów i skupienie się na znalezieniu rozwiązania są kluczowymi technikami, które pomagają nam odzyskać kontrolę nad naszym umysłem i zapobiec nadmiernemu analizowaniu sytuacji. Przy regularnym praktykowaniu tych technik możemy cieszyć się spokojniejszym umysłem i bardziej produktywnym życiem.

Jeśli uważasz, że problem natłoku myśli dotyczy również Ciebie, nie poddawaj się! Wychodząc naprzeciw Twoim potrzebom, przygotowałam mój najnowszy praktyczny warsztat psychologiczny „Jak sobie poradzić z natłokiem myśli”. Nie zwlekaj z zapisem, cena promocyjna obowiązuje wyłącznie przez pierwszy tydzień!

Kontakt

Skontaktuj się, aby rozwiać wątpliwości
i odpowiedzieć na najważniejsze pytania