Dysforia w ADHD – na czym polega RSD?

Ilustracja przedstawia kobietę, która przed twarzą trzyma tablet z narysowaną smutną miną. Twarz kobiety w całości zasłonięta tabletem. Ilustracja do artykułu Dysforia w ADHD - na czym polega RSD?

RSD – Rejection Sensitive Disphoria – to dysforia emocjonalna, która objawia się skrajną wrażliwością. Często jest tak silna, że Pacjenci wręcz fizycznie odczuwają swoje emocje – odrzucenie, smutek, złość. Zazwyczaj RSD powstaje w reakcji na krytykę czy odrzucenie – rzeczywiste lub subiektywnie odczuwane przez daną jednostkę. 

Dysforia bardzo silnie wpływa na życie osób z ADHD: na ich relacje partnerskie, rodzinne czy społeczne, a także na ich postrzeganie samych siebie. RSD sprawia, że relacje Pacjentów są wybuchowe, a oni sami często doświadczają zalewu emocji. Może to silnie wpływać na samoocenę, a także potęgować poczucie presji, lęku czy wręcz nasilać zachowania perfekcjonistyczne.

Praca z RSD nie jest łatwa. Toczy się ona dwutorowo: farmakologicznie i psychoterapeutycznie. Uczymy się wówczas jak radzić sobie z tak silnymi emocjami i poczuciem odrzucenia w adekwatny sposób. Terapeuta pomaga także zapanować nad impulsywnością – co pozwala kontrolować nadciągającą falę emocji.  

Jeżeli chcecie więcej przeczytać o RSD (dysforii emocjonalnej) w ADHD, to koniecznie przeczytajcie mój artykuł napisany dla Centrum Terapii Alma.

Inne artykuły

Kontakt

Skontaktuj się, aby rozwiać wątpliwości
i odpowiedzieć na najważniejsze pytania