Łatwe rozpraszanie się pod wpływem dźwięków – jak diagnozować?
Ten tekst należy do cyklu artykułów o tym, jak dokładnie rozumieć objawy pojawiające się w DSM V, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, na podstawie której odbywa się diagnozowanie. Więcej artykułów o objawach ADHD przeczytasz na moim blogu.
Diagnostyka ADHD to dość skomplikowana sprawa, ponieważ wymaga zaobserwowania i uwzględnienia wielu różnych objawów. Nic więc dziwnego, że osoby niezdiagnozowane mogą czuć się w tym zagubione. Dlatego właśnie zawsze tłumaczę im, że tak ważne jest oko wprawionego diagnosty, żeby móc dokładnie ocenić sytuację, w której się znajdują.
Tym razem opisuję siódmy objaw z tej klasyfikacji, czyli gubienie przedmiotów. Zachęcam do lektury, szczególnie osoby, które mają poczucie, że ten problem ich dotyczy, a na samym końcu artykułu dołączam także cały zestaw kryteriów diagnostycznych dla ADHD.
Z czego wynika łatwe rozpraszania się?
W klasyfikacji DSM V jednym z wyróżnionych objawów ADHD – m.in.. trudnościach ze skupieniem, nieuważnym słuchaniu czy gubieniu przedmiotów – jest takie określenie stosowane w kontekście pacjenta: A8. Często łatwo rozprasza się pod wpływem bodźców zewnętrznych.
Co to oznacza?
Osoby z ADHD są szczególnie wrażliwe na bodźce zewnętrze, a to znaczy że oddziałują one lub/i są odbierane o wiele mocniej niż przeciętnie. Niestety, wiąże się to też często z nieumiejętnością “odcięcia się” od bodźców, które takie osoby przeciążają, a także z trudnościami w ponownym skupieniu się, jeśli coś pacjenta wcześniej rozproszy.
Najsilniejszym czy też najpowszechniejszym jest dla większości osób dźwięk albo mnogość i intensywność dźwięków. Pacjent łatwo rozprasza się pod wpływem dźwięków i „tego, co się dzieje wokół” (przykładem może być rozproszenie lub nieumiejętność skupienia się, gdy inne osoby rozmawiają w obecności osoby z ADHD).
Co więcej, w sytuacjach tzw. “przebodźcowania” (które jest oczywiście niewymierne i zawsze zależy od danej osoby) pacjentowi wyjątkowo trudno przychodzi “filtrowanie danych” i/lub oddzielanie informacji potrzebne od niepotrzebnych.
Objawy ADHD brzmią znajomo?
Nawet jeżeli tak, to pamiętajcie o najważniejszym – po jednym objawie nawet specjaliści nigdy nie diagnozują danej osoby. Wy natomiast NIGDY nie diagnozujcie się sami. Niezależnie od tego, ile tekstów przeczytaliście czy zobaczyliście filmików na Tik Toku. Wrzucane przez specjalistów treści mają charakter edukacyjny, a diagnostyka jest znacznie bardziej skomplikowana. Nie bez powodu nawet specjaliści zazwyczaj diagnozują w zespołach.
Jeśli chcesz poznać kryteria diagnostyczne, kliknij tutaj.