ADHD a borderline – podobieństwa i różnice

Czarno-biały ceglany mur. Na murze zarys dwóch przenikających się głów odwróconych do siebie profilami. Ilustracja do artykułu ADHD a borderline - jakie są podobieństwa a jakie różnice?

ADHD a borderline – jak je rozróżnić?

Współwystępowanie ADHD i zaburzeń osobowości typu borderline wynosi 34%. Stąd pytanie: jak je zatem rozróżnić?

Objawy ADHD – czyli jakie?

To te związane z zaburzeniami koncentracji uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej oraz nadmiernej impulsywności. Mogą to być na przykład: popełnianie błędów z nieuwagi, kłopot ze słuchaniem długich instrukcji, gubienie lub zapodziewanie rzeczy, rozpraszanie się pod wpływem bodźców zewnętrznych, a także podejmowanie zachowań ryzykownych, przerywanie innym, trudność z czekaniem na swoją kolej, nadruchliwość w obrębie siedzenia, częste poczucie niepokoju bez wyraźnej przyczyny.

Objawy zaburzeń osobowości typu borderline

Do tej grupy zaliczamy między innymi: wchodzenie w intensywne, niestabilne związki, niestabilny obraz samego siebie, autodestrukcja oraz niestabilność emocjonalna.

Dlaczego zatem te dwa zaburzenia są mylone? ADHD i zaburzenie osobowości typu borderline mają bowiem część podobnych objawów: wahania nastroju w zaburzeniach osobowości typu borderline często bywają mylone z ADHD-owym RSD, w obu przypadkach może występować impulsywność czy nawet ryzykowne lub autodestrukcyjne zachowania.

W związku z tym, tak ważne jest by wybrać się do wykwalifikowanego specjalisty, który przeprowadzi odpowiedni wywiad i zaleci zrobienie odpowiednich badań diagnostycznych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o różnicowaniu ADHD a zaburzeń osobowości typu borderline koniecznie przeczytaj mój artykuł napisany dla Centrum Alma.

Kontakt

Skontaktuj się, aby rozwiać wątpliwości
i odpowiedzieć na najważniejsze pytania